Artister  som medverkat t.o.m. 2016
(artister som medverkat under 2016 är markerade med kursiv fetstil)
 

Pianister:

Dag Achatz, Beniko Almgren, Klaus Andersen, Helge Antoni, Vladimir Ashkenazy,
Karin Bengtsson, Stefan Bojsten,
Timothy Carey, Lilian Carlsson, Anna Christensson, Simon Crawford-Phillips,
Linda Dahl Laursen, Mogens Dalsgaard, Love Derwinger,
Carl-Axel Dominique,
France Ellegaard, Sten Envik, Anne Epperson, Julia Estrada,
Bengt Forsberg, Sigurd Fredriksson, Peter Friis Johansson,
Elzbieta Glabowna, Julia Goldstein-Marks, Ralf  Gothoni,
Erika Haase, Benedicte Haid, Bengt Hallberg, Gary Hammond, Ingemar Hedvall, Mikael Holmlund, David Huang,
Olof Höjer,
Maria Ingemarsson Berg, Eugene Indjic, Peter Jablonski, Kerstin Jansson, Jan Johansson, Peter Friis Johansson, Karin Johnsson, Tomas Johnsson,
Joakim Kallhed, Anders Kilström, Helge Kjekshus, Ann-Sofi Klingberg,
Erik Lanninger, Käbi Laretei, Carl Rune Larsson, Simon Lepper, Hans Leygraf, Rolf Lindblom, Per Lundberg, Elisif Lundén,
Bengt-Åke Lundin, TerésLöf, Max Lörstad, Henrik Löwenmark,
Henrik Marmén, Julia Mustonen, Olli Mustonen, Henrik Måwe.
Lucia Negro, Jörgen Due Nielsen, Gören W Nilsson, Maria Nyberg,
Jonas Olsson,
Natallia Papova, Natalya Pasichnyk, Carl Pontén, Hans Pålsson, Roland Pöntinen,
Ivan Renliden, Robert Riefling, Erik Risberg, Lars Roos,
Staffan Scheja, Lars Sellergren, Jeffrey Siegel, Niklas Sivelöv, Gunnar Sjöström, Janos Solyom, Martin Sturfält,
Per Tengstrand, Carl Tillius, Hugh Tinney, Arne Torger,
Johan Ullén,
Hilda Waldeland, Ecaterina Wehlander, Mats Widlund,
Albena Zaharieva,
Jie Zhang, Kerstin Åberg,

 

Stråksolister:

Louise Agnani, Eva Maria Thür, barockcello.
Senta Benesch, Christian Berg, Erling Blöndahl-Bengtsson, Andreas Brantelid, Nagi El Habashi, Dmitry Eremin, Claes Gunnarsson, Frans Helmersson, Ola Karlsson, Jakob Koranyi, Kristina Lindgård, Marie Macleod, Christoph Marks, Truls Mörk, Karl Ottesen, Anders Roberson, Harri Ruisenaars, Astrid Schween, Torleif Thedéen, Hege Waldeland, Guido Vecchi, August Wenzinger, Pär Öjebo, cello.
Gottfried von der Goltz, barockviolin.
Malin Broman
, Ellen Nisbeth, Lars Anders Tomter, viola.
Louise Agnani, viola de gamba.
Gilles Apap, Svend Asmussen, Nora Baranowsky, Maximilian Bratt, Fredrik Burstedt, Per Enoksson, Endre Granat,
Klara Hellgren, Anders Hjortvall, Helga Hussels, Catherine Leonard, Bernt Lysell, Johannes Lörstad, Karl-Ove Mannberg,
Igor Ozim, Tobias Ringborg, Jaap Schröder, Cibran Sierra Vazquez, Ingrid Sjunnemo, Kim Sjögren, Leon Spierer, Jan Stigmer,
Christian Svarfvar, Troels Svendsen, Wieslawa Szymczynska, Christer Thorvaldsson, Hugo Ticciati, Sara Trobäck Hesselink, Ulf Wallin, Endre Wolf, Göran Österberg, Sara Övinge, violin.

 

Blåsarsolister:

Per Gross, Dan Laurin, Sten Nordenmalm, blockflöjt.
Jens Lemke, Magnus Nilsson, fagott.
Gunilla von Bahr, Tobias Carron, Ann Elkjär, Patrick Gallois, Ashildur Haraldsdottir, Sareidah Hildebrannd, Anders Jonhäll, Christopher Lehmann,
Göran Marcusson, Sanfrid Schön, Ann Östling, flöjt
Per Göran, Åshild Henriksen, Sören Hermansson, horn.
Niklas Andersson, Urban Claesson, Kjell Fagéus, Fredrik Fors, Bo Ingemarsson, Per Johansson, Emil Jonason, Dan Larsson, Sabine Meyer, Staffan Mårtensson, Håkan Rosengren, Putte Wickman, klarinett
Per Bengtsson, Mårten Larsson, Björn Carl Nielsen, Niels Peters, oboe
Peter Wilgotsson, saxofon.
Jackarim Nordberg, shakuhachi.
Elin Olstorpe, traversflöjt.
Christian Lindberg, trombone.
Ole Edvard Antonsen, Håkan Hardenberger, trumpet
Even Evensen, tuba

 

Sångsolister:

Susanna Andersson, Suzanne Brenning,
Mats Carlsson, Malin Christensson,
Helena Ek, Harald Ek, Elisabeth Erikson,
Loa Falkman, Solveig Faringer, Elisabeth Feldt, Birgit Finnilä, Amelie Fleetwood, John Fleming,
Christina Gorne, Eva Gunneflo,
Erland Hagegård, Margareta Hallin, Marie-Louise Hasselgren, Elisabeth Holmertz, Mari Anne Häggander, Maria Höglind,
Jacob Högström, Ruth Jacobsson, Busk Margit Johnson,
John Kinell, Emma Kirkby,
Rolf Leandersson, Sylvia Lindenstrand, Tomas Lind,
Lars Magnusson, Monika Mannerström, Peter Mattei, Kerstin Meyer, Anne-Marie Mühle,
Gunvor Nilsson,
Ann-Sofie von Otter,
Katarina Pilotti,
Arja Saijonmaa, Carolina Sandgren, Märta Schele, Annika Skoglund, Dorota Sobieska, Marco Stella, Annika Skoglund, Ingrid Stjernlöf, Elisabeth Söderström
Sven-Bertil Taube, Esaias Tewolde-Berhan, Ailish Tynan,
Gösta Zachrisson,
Tua Åberg

 

Gitarr- och lutasolister:

Sabina Agnas,
Mats Bergström
Diego Blanco,
Anders Ericson,
Mårten Falk, Martin Fogel, Laura Fraticelli,
Magnus Grönlund,
Jakob Henriques, Jacob Heringman, Josef Holecek,
Per-Olof Johnson,
Jacob Lindberg, Celia Linde, Joakim Lundström,
Bengt Magnusson, Johannes Möller,
Franco Pavan,
Per Skareng, Göran Söllscher,
John Williams,
Stefan Östersjö

 

Övriga instrument:

Geir Draugsvoll, accordeon.
Per-Arne Glorvigen, bandonéon
Andreas Edlund, Björn Gäfvert, Göran Karlsson, Lars Ulrik Mortensen, Eva Nordenfelt, Benjamin Åberg, cembalo.
Erik Groenestein-Hendriks, Masayo Matsuo, Susanna Mildonian, Lovisa Wennesz, Caitrona Yeats, harpa.
Johan Magnus Sjöberg, kistorgel,
Keiko Abe, Daniel Berg marimba.
Gunnemar Carlstedt, orgel.
Jackarim Nordberg, shakuhachi.
Fredrik Andersson, Daniel Berg, slagverk.

 

Dirigenter:

Lars Benstorp, Ulf Björlin, Per Borin, Sven-Erik Bäck,
Peter Csaba,
Jonas Dominique,
Sixten Eckerberg, John Ehde, Mika Eichenholz, Gunnar Eriksson,
John Frandsen, Hans-Peter Frank, Sten Frykberg, Janos Fürst,
Patrick Gallois,
Frans Helmersson, Junichi Hirokami, David Honeyball,
Roger Johansson, Ronald Johnson,
Göran Karlsson, Josef Kodousek,
Mats Liljefors,
Othmar Maga, Peter Manning, Lev Markiz, Claes Mehritz, Truls Mörk,
Adam Natanek,
Gösta Ohlin, Bengt Ollén, Tuomas Ollila, Avi Ostrowsky,
Jorma Panula, Peter Pontvik,
Olivier Quendet,
Ola Rudner,
Petri Sakari, Jukka-Pekka Saraste, Eduard Serov, Paul Stempel, Jan Stigmer, Petter Sundkvist, Thord Svedlund,
Atakar Thrlink, Lars Anders Tomter,
Tamas Vasary,
Torsten Östergren,

 

Ensembler/orkestrar:

Akantus, Altenberg Trio, Amanda, Amatikvartetten, Amuskvartetten, Amus-Trion, Ahn Trio, Arion, Ars Intima,
Bartokkvartetten, Bethien-kvartetten, Brassanova, Brass Hallandia, Brass Molto,
Camerata Nordica, Camerata Roman, Canto Con Corde, Capella Lundensis, Carion Blåsarkvintett,
Chiara String Quartet, Concerto Copenhagen, Corona Artis, Croatian Baroque Ensemble,
Dahlkvistkvartetten, David Oistrakh  String Quartet, Den Danske Strygekvartet, Den Norske Strykekvartett, Det Jyske Ensemble,
Arne Domnerus orkester, Drottningholms Barockensemble, duo AveC, Duo Delta, Duo Dialog, Duo Friberg, Duo Kemi,
Duo Macleod/Sturfält, Duo Nova, Dvorak-kvartetten,
Ensemble 3, Ensemble 1700, Ensemble Arden, Ensemble Embla, Ensemble Ginestra, Ensemble Mare Balticum, Ensemble Villancico,  Equale Brass
Flauto Dolce, Freskkvartetten, Fujita Piano Trio,
Garcia-ensemblen, Garcia-trion, Ginestrakvartetten, GONG Slagverksensemble,  Gotlandskvartetten, Grieg Trio, Guitars A Quattro, Göteborgs Blåsarkvintett, Göteborgsensemblen, Göteborgs Gitarrduo, Göteborgsmusiken,
Göteborgs Pianokvartett, Göteborgs Pianokvintett, Göteborgs Symfoniker, Göteborgs Symfonikers Brasskvintett,
Haga Duo, Hallandsensemblen, Hallands Länssymfoniorkester, Harju-kvartetten, Helsingborgs symfoniorkester, Helsingborgs Hornkvartett, John Bauer Brass,
Kalenda maya, Kammertrio Köln, Klarakvartetten, Kroumata, Kungsbacka Piano Trio, Kyndelkvartetten,
Köpenhamns stråkkvartett,
La Morra, Lark Quartet, Leygrafkvartetten, Light Blues, Linnékvintetten, London Brass Virtuosi, London Gabrieli brass, Lublins symfoniker, Lunds Akademiska kör, Lysellkvartetten, MalvaKvartetten,
Markeliusensemblen, Musica Vitae, Musicke Company, Musik i Skånes kammarensemble, Mälarkvintetten,
Möller-Fraticelli Guitar Duo, Nash Ensemble, National Juegd Orkest, Norwegian Cornett & Sackbuts, Nya Helsinki-kvartetten,
Odhecaton, Omnibus blåsarkvintett, Omnibus kammarblåsare, Orionkvintetten,
Orlando Quartet, Oslo String Quartet, Oslo Trio,
Paradox blockflöjtstrio,
Pollux, Prisma blåsarkvintett, Pro Musica Antiqua,
Quartetto Gelato, Quintessence, REBaroque,
Resonnance Ancienne, Rhythm Art Duo, Rollin’Phones,
Schola Cantorum Basiliensis, Franz Schubert Quartet, Slottsensemblen, Solaris Quintet, Somos, Spectra,
Stockholm Art Trio, Stockholms Chamber Brass, Stockholms barockensemble, Stockholmsensemblen, 
Stockholms gitarrkvartett, Stockholmskvartetten, Stockholms Saxofonkvartett, Svenska saxofonkvartetten,
Talekvartetten, Tjeckiska kvartetten,
Trio Brantelid Härenstam Sparf, Trio Con Brio Copenhagen, Trio Con Spirito, Trio des Lyres, Trio Edqvist, Trio Esprit, Trio Finlandia, Trio Kroke,
Trio Merdre, Trio Nova, Trio Ondine, Trio Poseidon, Trio Sonore, Trio Sparf-Fagéus-Forsberg, Trio Stravaganti, 
Trio ZilliacusPerssonRaitinen,
Uppsala Kammarsolister,
Vanbrugh Quartet, Vertavo kvartetten, Vlach-kvartetten,
Weberkvartetten, Wybraniectrion, Yggdrasilkvartetten,
The Zapolski Quartet, Zetterqvistkvartetten, Zürcher Klavierquartette,
Östgöta Brasskvintett.

 

Körer:
Camerta Vocale Bremen, Caroline Damkör, Gösta Ohlins vokalensemble, Göteborgs kammarkör, Kvintetten Olsson, Lunds studentsångare, Nicolai kammarkör, Romeo & Julia Kören, Sofia Vokalensemble, Statsradiofoniens Drengekor, Svaneholms Singers, Wiener Sängerknaben,

Recitatörer:

Ulla Britt Edberg, Marika Lagercrantz, Irma Schultz Keller, Lars Svensson, Elisabeth Zaar